Штучний інтелект для бібліотек: майбутнє — сьогодні. Студенти спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» відкривають нові горизонти цифрової епохи

У межах позааудиторної роботи та з метою формування сучасних цифрових компетентностей студенти спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» здійснили навчальний візит до Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.
Захід організовано асистенткою кафедри права та інформаційної діяльності НЛТУ України, зав. відділу обслуговування та зберігання фондів Науково-технічної бібліотеки НЛТУ України Валентиною Новосад.
Ключовою подією стала лекція «Штучний інтелект для бібліотек: майбутнє — сьогодні», яку провела Анастасія КОНИК — провідний бібліотекар відділу обслуговування та менеджменту послуг Наукової бібліотеки ЛНУ ім.Івана Франка. Учасники мали змогу ознайомитися з такими актуальними темами:
• можливості застосування ШІ в бібліотечній діяльності;
• переваги та виклики автоматизації і генеративних технологій;
• практичне використання ШІ у каталогізації, створенні рекомендаційних систем та роботі з користувачами;
• правові аспекти: авторське право, плагіат і виклики, пов’язані з генеративним контентом;
• знайомство з першою книгою «Хочу на Марс!», створеною штучним інтелектом;
• роль університетських бібліотек у добу цифрової трансформації.

Лекція відбулася у форматі відкритої дискусії. Студенти активно долучалися до обговорення, ділилися власним досвідом використання ШІ в навчанні, творчих проєктах та повсякденній діяльності. Обговорювалися як успішні кейси, так і складнощі, пов’язані з використанням нейромереж та новітніх цифрових рішень у бібліотечній сфері.
До заходу також долучилися провідні бібліотекарі Науково-технічної бібліотеки НЛТУ України — Любов Сташко та Світлана Ференс.
Захід викликав значний інтерес і отримав схвальні відгуки як від студентів, так і від фахівців-практиків. Подібні ініціативи сприяють підготовці фахівців нової генерації, здатних ефективно працювати в умовах цифровізації та інноваційних змін у галузі інформаційної діяльності.

Матеріали підготувала Валентина Новосад
Світлини – Марії Погодіної